Jak tanio przygotować się do kolejnego roku studiów?

Chociaż ja już swoje studia zakończyłam kilka lat temu, młodsi znajomi wciąż pytają się mnie, jak oszczędzać na przygotowywaniu się do kolejnego roku akademickiego. Podobno podczas studiów dobrze sobie z tym radziłam. Chętnie dzielę się wtedy z nimi swoimi doświadczeniami. A dzisiaj z przyjemnoscią przedstawie je również Tobie. 

Wcale nie potrzebujesz tylu zeszytów

Na początku studiów do każdego przedmiotu kupowałam oddzielny zeszyt – najczęściej taki zwyczajny, 32- lub 64-kartkowy, który spokojnie wystarczał mi na cały semestr. Wraz z czasem zrozumiałam jednak, że zdecydowanie lepiej jest kupić grubszy zeszyt, który mógłby być wykorzystywany przez kilka semestrów. Oczywiście, będzie trzeba wtedy liczyć się z cięższym plecakiem czy torbą, ale spójrzmy na to też z innej strony – sporo oszczędzisz, a jednocześnie wszystko będziesz mieć zawsze pod ręką. Gdy będzie trzeba powtórzyć sobie konkretny materiał, nie będziesz marnować czasu na poszukiwania zeszytu sprzed kilku semetrów. Zeszyty najczęściej kupowałam na Allegro  (im więcej, tym lepiej, gdyż z reguły koszty przesyłki znacząco zmniejszają się).

student
Studencie… Czy wiesz, jak oszczędzać?

Szybko zacznij myśleć o stancji 

Jeżeli planujesz wynająć pokój na czas studiów, zadbaj o to, aby zrobić to możliwie jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego semestru. Właściciele najczęściej będą prosić Cię również o wynajem stancji na miesiące wakacyjne. Nie zniechęcaj się. Wierz mi, w większości przypadków zdecydowanie lepiej na tym wyjdziesz niż gdybyś miał zacząć wynajmować stancję we wrześniu (z tego, co zauważyłam, przed październikiem ceny wynajmu pokoju potarfią wzrastać nawet o 25%).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s