Ekonomia ciuchów

Skończyły się wakacje, więc trzy czwarte Polaków nad morzem pojawi się dopiero za rok… Nie ukrywam, że kocham kontakt z przyrodą i choć nigdy nie byłem surferką, to mam kilku znajomych, dla któych deska i wiatr to najlepszy sposób na życie. Dlatego o tym dzisiaj piszę? Bo spotkaliśmy się ostatnio na piwo i tematem numer jeden wśród nich był upadek… znanej firmy Quicksilver, produkującej odzież dla surferów. Stwierdziłam, że na tę sprawę warto spojrzeć z mojego czysto ekonomicznego punktu widzenia.
Jak się okazało, tylko w tym roku firma zanotowała spadki w wysokości prawie 80% swojej wartości! W takiej sytuacji przedsiębiorstwo głosiło wniosek o upadłość, a Quicksilver trafi w ręce pożyczkodawcy. W tym przypadku jest to fundusz Oaktree Capital Managment. Jak nietrudno się domyślić, Oaktree zabierze się za restrukturyzacje przedsiębiorstwa. Wiecie ile taka restrukturyzacja może kosztować? Otóż nawet 175 milionów dolarów!
Specjaliści z branży uważają, że problemy Quicksilvera zaczęły się od braku nadążania za trendami rynku, a swoje zrobiła także konkurencja, która akurat na rynku odzieżowym jest dość wymagająca i potrafi bardzo nisko zejść z ceną. Quicksilver raczej tego nie robił, a trendy się zmieniały i akurat w tym segmencie rynku odzieżowego cena odgrywa znaczącą rolę…
A wiecie z czego bierze się niska cena ubrań na przykład w takim H&Mie? Oczywiście z taniej siły roboczej… Nie ma szans, by ciuszki tego kolosa były szyty na przykład w Europie. Głównymi rejonami, skąd przyjeżdżają do nas te szmatki są Bangladesz i India.
Niestety wiele osób, w tym także ja, martwi się o los szwaczek w tych krajach, bo przecież ludzi z H&Mu nie obchodzi, co dzieje się w ich fabrykach. A statystyki są zatrważające! Kilka lat temu za murami jednej ze szwalni zginęło 1100 pracowników. To jest ekonomiczna cena, jaką musimy my jako społeczeństwa zapłacić za to, żeby T-shirt kosztował 15, a nie 60 złotych. Wiecie ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie takiej koszulki? 65 groszy… Pozostawię to bez komentarza.

Tak szyje się ciuchy w Kambodży.
Tak szyje się ciuchy w Kambodży.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s