Hydroponika – hodowla przyszłości

Chciałabym opowiedzieć Wam o metodzie hodowli roślin, o jakiej być może jeszcze nie słyszeliście. Sposób ten nie jest nowoczesny, wykorzystywano go już lata temu w Babilonii, hodując Wiszące Ogrody. Dziś stosuje się go w Kanadzie, Australii, Holandii, w krajach południowo-wschodniej Azji, a nawet krajach trzeciego świata. System ten to hydroponika, czyli sztuka uprawy roślin w wodzie. Metoda ta odrzuca w zastosowaniu glebę, rośliny rozwijają się na wodzie, z korzeniami zawieszonymi w roztworze substancji odżywczych.

live-screen2

Hydroponika nie należy do metod łatwych, na pewno nie jest właściwą dla okazjonalnych ogrodników. Najprościej mówiąc, zadaniem plantatora jest dostosowanie ilości tlenu, wody i odżywek, w taki sposób, by roślina osiągnęła swoje maksimum rozwojowe. Korzenie zawieszone w wodzie bardzo szybko absorbują substancje odżywcze, jeśli więc w pewnym momencie zabraknie tlenu, roślina automatycznie zatrzymuje się. Hodowca musi wykazać się wyczuciem i umiejętnościami, by zachować takie proporcje, które nie będą hamować rośliny, a pozwolą jej na swobodny rozwój.

Zalety systemu hydroponicznego

Najprostszy jaki nasuwa się na samym początku, to brak gleby, a co za tym idzie brak szkodników.

Druga i zarazem najważniejsza zaleta, to kontrola odżywiania rośliny. Dajemy jej dokładnie tyle, ile potrzebuje, co skutkuje tym, że roślina znacznie szybciej rośnie i rozwija się.

Drugi punkt automatycznie prowadzi do trzeciego: oszczędzamy w zużyciu nawóz i wodę.

Jak wygląda taka hodowla możecie zobaczyć tutaj

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s