RWS – z czym to się je?

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność to model współpracy drobnych gospodarstw rolnych oraz konsumentów, opartej na bezpośrednim kontakcie i wzajemnym wsparciu.

Jak działa?

Chcę marchewkę, dużo marchewki, mój sąsiad też chce marchewkę, jego żona i syn też… Jest też rolnik, który ma pole i może tam posadzić marchewkę. Więc idziemy do niego, żeby posadził nam marchewkę.

Rolnik, niech będzie, że pan Adam,  wsłuchuje się w naszą prośbę z bożą cierpliwością, po czym zgadza się i przygotowuje kosztorys. Jeśli kosztorys wszystkim odpowiada, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy cywilno prawnej, między panem Adamem a miłośnikami marchwi. Nie dotyczy ona sprzedaży konkretnej ilości produktu, lecz udziału w produkcji, która dzielona jest po równo między odbiorców.

RWS_2014_08_28-7-fot.Michalina-Bończa-Tomaszewska

Oczekiwanie na plony…

Gdy nadchodzi moment, że marchewka przebija się przez ziemię, pan Adam wkracza do akcji. Dostawy mogą przebiegać na dwa sposoby: albo grupa zainteresowana sama zgłasza się po odbiór, albo za transport odpowiada pan Adam i rozwozi marchew do punktów odbioru. W zależności od wielkości grupy potrzebny jest jeden lub więcej punktów odbioru, który staje się też punktem spotkań członków spółdzielni.

Ilość marchwi otrzymaną od pana Adama dzieli się przez ilość członków kooperatywy i wtedy wiadomo, komu ile marchwi przysługuje. Ot i cała filozofia.

Korzyści płynące z RWS

Jeśli pan Adam zgodzi się na wejście w kooperatywę sprzedaje 100% hodowli. Całkiem na odwrót niż w klasycznym modelu, gdzie zarobi tyle ile sprzeda marchwi. Ponadto środki niezbędne do rozpoczęcia uprawy dostaje na początku, a więc nie musi brać pożyczki na sprzęt czy nasiona. W ten sposób wspierane jest rolnictwo drobne, a nie produkcja przemysłowa. A odbiorcy cieszą się nieskażoną żywnością.

Pod linkiem strona RWS – Świerże Panki

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s